Napište si Ježíškovi, aneb Průvodce českými dějinami 20. století (nejen) pro žáky a učitele František Emmert: Průvodce českými dějinami 20. století
Těm, kdo se věnují českým (respektive československým) dějinám 20. století, jistě není jméno autora neznámé. Po mnoha zajímavých a čtivých knihách se autor rozhodl pro změnu formátu a stylu.
Pokud ve vás slovo průvodce bude evokovat knihu typu průvodce po vzdálené zemi se vším všady, jako jsou netradiční obrázky mající za úkol vás inspirovat k návštěvě oněch končin, detaily týkající se místních specifik, připomínky k vývoji a tradicím země – samozřejmě odlišeny od ostatního textu vzhledem – pak volíte tu pravou knihu. S panem Emmertem totiž nečteme české dějiny, ale procházíme jimi. Zastavujeme se u určitých událostí a díky poměrně neotřelým fotografiím, které mají velmi dobrou výpovědní hodnotu, díky zveřejněným dokumentům, díky přehledným tabulkám a postranním glosám jsme svědky událostí a všímáme si najednou i detailů. Navíc v přehledném uspořádání! Ostatně přehledným, informativním a inspirujícím – takovým by měl být každý průvodce.
(I když knihu doporučujeme třeba i rodičům žáků, přesto si dovolíme menší poznámku: autor mohl ubrat u časových os, které jsou opravdu předimenzovány, třeba ve prospěch slovníčku – výkladu pojmů, což by se k formátu průvodce i více hodilo.)
První průvodce památkami pro děti První tvořivý průvodce pro děti po českých a moravských hradech, zámcích, v budoucnu i klášterech. (Hranostaj, 2012)
Informace o dobách minulých mohou být pro dítě zcela přirozené, pokud jsou přefiltrovány do jednoduchých a zároveň smyslové vnímání stimulujících sdělení. Cílem průvodce s pastelkami je poskytnout podněty k pozorování a k hledání souvislostí.
Průvodce vyplňuje velkou mezeru mezi tím, co by se dětský návštěvník o objektu mohl dozvědět a tím, jak si tyto abstraktní informace představit a formou hry zpracovat. Obsahuje portréty osobností (určené k vymalování), nákresy, plánky, zábavné aktivity: spojovačky, bludiště, hádanky, poutavé ilustrace a přehledné popisky. Poskytuje prostor k vytvoření osobní vazby k památce, ať už formou vlepení vstupenky jakožto trofeje a důkazu „dobytí“ objektu nebo formou poznámek a výtvarných aktivit. Jedná se tedy o jakýsi individualizovaný naučný suvenýr, který má co nabídnout jak předškolákovi, tak i starším dětem. V ilustrovaném průvodci naleznete:
Základní informace o objektu
Přehledné mapky, nákresy
Popis exteriéru
Typické znaky uměleckých slohů
Prostor pro legendy a pověsti
Portréty osobností a majitelů
Tématické zpracování mobiliáře
Dějinné a kulturní souvislosti
Jednoduché úkoly spjaté s prohlídkou
Výtvarné aktivity související s objektem
Možnost nalepení vstupenky
Distribuce průvodců na všech 20 dosud zařazených hradů a zámků byla dokončena, najdete je v prodejnách suvenýrů či v pokladnách. Některé díly zakoupíte nyní i v pražském Knihkupectví Ostrov, Ostrovní 17 v Praze 1. V případě zájmu o větší množství (školy, organizované skupiny, informační centra, prodejci) se informujte na množstevní slevy či velkoobchodní ceny na info@pamatkyprodeti.cz. Více na www.pamatkyprodeti.cz.
Můj táta Josef Kafka, litograf, fotograf, neznámý hrdina a Obrana národa
Zákládající členka a dlouholetá předsedkyně ASUD sepsala a vlastním nákladem vydala knížku o svém tatínkovi, členovi dvacetičlenné skupiny Obrany národa, která v letech 1939-40 zajišťovala přechod čs.letců přes hranice na Slovensko a do Maďarska. Skupina napojená na podplukovníka Josefa Mašína byla v roce 1940 zatčena a většina z členů pro vlastizradu v roce 1943 popravena v Berlíně- Plötzenzee.
Vyprávění zpracované na základě dochovaných rodinných dokumentů i prvních vzpomínek autorky začíná historií rodiny a životní cestou litografa a fotografa J. Kafky. Rok 1939 a německá okupace českých zemí zcela změnily osudy J. Kafky i jeho blízkých, 44letý litograf se dal do služeb vojenské odbojové organizace Obrana národa. Jeho boj proti nacistům, v němž uplatnil zkušenosti ze svého oboru přípravou falešných dokumentů a dalších materiálů pro příslušníky této organizace, však okupačnímu aparátu nezůstal utajen: 13. června 1940 jej zatklo gestapo, následovalo několikaleté věznění, výslechy, soudní proces, který skončil rozsudkem trestu smrti a po bezvýsledných žádostech o milost popravou 9. července 1943 ve věznici v Berlíně-Plötzensee.
Kniha je doplněna bohatým fotografickým materiálem a podstatnou část knihy tvoří faksimile dopisů Josefa Kafky z let 1940-43 z Drážďan, Gollnowa a Berlína, které dávají možnost nahlédnout do poměrů v nacistických věznicích a do života zatčených českých vlastenců. Pomocí dokumentů z VHA přibližuje i jejich odbojovou činnost v rámci Obrany národa.
Informaci o knize přinesla i ČT v pořadu Z metropole
Titul již nelze koupit v běžných knihkupectvích, ale zbylé výtisky jsou ještě k dispozici přímo u autorky Heleny Mandelové.
Operace ANTHROPOID ve školních lavicích, nebo na školní chodbě?
Vážené kolegyně a vážení kolegové,
spolupráce s Asociací nositelů legionářských tradic (ANLET) přinesla zajímavý výsledek. Již jsme Vás informovali, že ANLET vydal k 70. výročí atentátu na
R. Heydricha na fotografické materiály nesmírně bohatou publikaci "Operace Anthropoid - Někomu život, někomu smrt".
Nejen že si můžete za přijatelných 100 Kč publikaci zakoupit, ale pokud ji budete chtít využít na hodinách (popřípadě získáte finance na nákup více publikací do školy), můžete si zdarma stáhnout pracovní listy
"Metodický průvodce pro učitele", které vytvořili členové výboru ASUD.
Pomůcka i listy jsou vhodné jak na základní školu, tak i na školy střední, do seminářů apod.
Na stránkách www.nekomuzivot-nekomusmrt.cz naleznete více informací o výstavě, ke které (nebo respektive podle které) publikace vznikla, a můžete si zdarma stáhnout ještě doplňující brožuru "Příběhy psané srdcem".
Poslední let Petra Ginze
Společnost PINOT FILM nabízí do distribuce film USA "Poslední let Petra Ginze".
Unikátní dokument kombinuje prvky klasického dokumentu a animovaného filmu, ve kterém ožívají kresby Petra Ginze i některé z jeho příběhů.
Petr Ginz byl nevšedně nadaný chlapec deportovaný v roce 1942 do terezínského ghetta, kde patřil mezi nejvýraznější dětské osobnosti. Napsal desítky povídek, deníky, román (vydán knižně) a týden co týden vydával ve spolupráci s ostatními dětmi časopis Vedem. Jednu z Petrových kreseb si s sebou vzal první izraelský astronaut Ilan Ramon na palubu raketoplánu Columbia. Tragická havárie při návratu raketoplánu se odehrála právě v den narozenin Petra Ginze. Příběh pak obletěl celý svět.
OSN vydala k filmu studijního průvodce, který bude při všech projekcích zdarma k dispozici.
Film je vhodný pro druhý stupeň ZŠ a střední školy.
Minimální vstupné pro školy je 39,- Kč.
Informace z Židovského muzea Vážené kolegyně, vážení kolegové,
dovoluji si vám zaslat informační leták o nově vydaném CD s namluveným Deníkem Anny Frankové. Myslím, že je to velmi podařená nahrávka a ve výuce by se vám mohla hodit.
Srdečně zdraví a hodně sil do posledního měsíce přeje Miroslava Ludvíková,
Vzdělávací a kulturní centrum Židovského muzea v Praze CD Deník Anne Frankové (3h23min v mp3)
Četba z deníku, který se stal symbolem utrpení Židů za 2. světové války, čte Věra Slunéčková.
Anne se narodila v roce 1929 v Německu, v roce 1933 její rodina uprchla před Hitlerem do Amsterodamu. Deník pochází z doby, kdy se Frankovi spolu s dalšími Židy od roku 1942 až do vyzrazení v srpnu 1944 ukrývali v zadním traktu domu, kde sídlila otcova firma. Válku přežil z rodiny pouze otec, Anne zahynula na jaře 1945 v Bergen-Belsenu.
Vydal Českého rozhlasu
Běžná cena: 299,- Kč vč. DPH, 25% sleva pro školy a knihovny, klubová cena: 224,- Kč.
Dějiny Moravy
Ondřej Hýsek z Gymnázia INTEGRA Brno vytváří s kolegy v rámci projketu Učíme o Moravě učebnici dějepisu (328 stran), pracovní listy, metodiku a film (2 x 31 min.), v nichž se zabývá dějinami Moravy od počátků k dnešku. Materiály jsou v elektronické podobě dostupné na stránkách www.gymnazium-integra.cz/projekty-esf/ucime-o-morave. Autoři rádi dávají materiály k dispozici pro obohacení základního učiva, vážným zájemcům z řad učitelů dějepisu je mohou zaslat poštou (oproti poštovnému). (Pozn: Učební materiály nemají schvalovací doložku MŠMT)
Speciální číslo časopisu Acta Universitatis Carolinae. Historia Universitatis Carolinae Pragensis: 2012, Tomus LII, Suppl. 1; ISSN 0323-0562; ISBN 978-80-246-2108-1
Jedná se o studie (nejen) k dějinám dějepisectví , vzdělanosti a didaktice dějepisu.
Supplementum má čtyři části:
Inspirace - Pomáháme otevírat nové možnosti ve vzdělávání...
Co je INSPIRACE učitele? Nový on-line časopis zdarma zasílaný Vám, učitelům základních a středních škol. Základním cílem časopisu je informovat Vás o novinkách a zajímavostech ze světa vzdělávání. INSPIRACE učitele Vám nabídkou zajímavých zpráv a odkazů pomůže ve Vaší praxi.
Chcete dále zdarma odebírat časopis Inspirace učitele? Pokud ano, klikněte na tento odkaz: [ INSPIRACE učitele ]
(dalších číslech se budete moci odhlásit)
V aktuálním čísle Inspirace učitele se můžete dočíst např. o
Učebnách ve školních zahradách
Projektovém dni na téma "Škola v Evropě, Evropa ve škole" a možnosti finanční odměny
Školním výletě tak trochu jinak...
Jak vidí slučování tříd na jiných školách?
Badatelích ve školních lavicích
Celostání soutěži v DUM
Tři sborníky k moderním dějinám
Sborník O dějinách a politice s podtitulem Janu Křenovi k sedmdesátinám (v Ústí nad Labem vydalo roku 2001 nakladatelství ALBIS INTERNATIONAL s přispěním Sdružení historiků ČR a Institutu mezinárodních studií FSV UK) uspořádali Jiří Pešek a Oldřich Tůma z celkem dvanácti článků především mladší generace historiků, Křenových žáků.
Východní rozšíření Evropské unie (Východiska - stav - perspektivy), editor M. Kubát, Brno - Praha 2001. Fakta o historii, především však o současnosti evropských struktur s důrazem na středoevropský prostor. Komplexnost příspěvků, komparativnost, pohledy historické, politologické, právní, vše přehledně dovedeno k roku 2000.
Ústav pro soudobé dějiny AV ČR je vydavatelem sborníku Deset let soudobých dějin (Jednání sekce Soudobé dějiny na VIII. sjezdu českých historiků), Praha 2001. Přední čeští historikové tu předkládají příspěvky ze sjezdového jednání v Hradci Králové v roce 1999.
Podrobněji viz. IL19. První dva sborníky seženete zřejmě i v širší distribuci, třetí publikaci najdete jen ve specializovaných knihkupectvích či nejlépe přímo u vydavatele.