Na podnět Körberovy nadace se již mnoho let v Evropě koná badatelská historická soutěž nazvaná Eustory. Jejím úkolem je dát studentům do 20 let příležitost individuálně nebo ve skupině na základě vlastního výzkumu vytvořit na stanovené téma práci v rozsahu cca 50 stran. Nejúspěšnější účastníci jsou odměňováni finančními cenami a mají možnost se zúčastnit mezinárodních seminářů a letních akademií. Všichni účastníci získávají osvědčení o účasti a vítězové jednotlivých ročníků jsou prezentováni na webových stránkách ÚSD AV ČR a o soutěži pravidelně informovala i česká média.
Česká republika se zapojila s velkým opožděním – až v roce 2000. Na volbě témat i organizaci se podílela pracovní skupina učitelů – členů ASUD a pracovníci ÚSD. Záštitu nad soutěží převzal předseda AV prof. Rudolf Zahradník. Vítězové se scházeli na slavnostním vyhlášení výsledků v přednáškovém sále AV.
V roce 2009 Körberova nadace ukončila svoji podporu českého národního kola Eustory, ale naštěstí se dotace na zachování soutěže organizátorům podařilo získat z veřejných zdrojů. Děkujeme Zlínskému, Jihomoravskému, Středočeskému kraji a Magistrátu hl. m. Prahy za jejich finanční podporu.
Počínaje 7. ročníkem bude soutěž na národní úrovni koordinovat občanské sdružení PANT. Věříme, že pod jeho vedením – a při zachování vzniklé tradice – bude projekt Eustory v České republice i nadále usilovat o cíle, jež byly formulovány zakladateli soutěže: podchycovat zájem mladých lidí o dějiny a jejich studium, rozvíjet jejich občanské postoje, nalézat a prohlubovat vztah ke společným evropským tradicím i porozumění pro historicky podmíněné národní odlišnosti. Dosavadní partneři evropského koordinátora Eustory, Ústav pro soudobé dějiny a Asociace učitelů dějepisu, společně deklarují ochotu a připravenost podílet se i nadále na odborné spolupráci.
Občanské sdružení PANT intenzivně spolupracuje se základními, středními i vysokými školami, akademickými institucemi apod. a soustřeďuje se na vzdělávací či výukové aktivity v oblasti moderních dějin. Základní přínos sdružení představuje vzdělávací portál Moderní dějiny, který učitelé, studenti a žáci mohou využívat od roku 2009. Právě na tomto portálu naleznou příznivci soutěže do budoucna veškeré informace o dalším pokračování projektu Eustory v České republice.
Bilancování prvního ročníku bylo završeno vydáním sborníku "Sám proti moci". V květnu 2002 byl vyhlášen druhý ročník soutěže Eustory s tématem "Kamenná paměť mého kraje", tématem třetího ročníku bylo "Nejen zbabělci - nejen hrdinové (Všední život za protektorátu 1939-1945)", pro čtvrtý ročník (2006/7) bylo zvoleno téma "My a oni (Česko-německé potýkání ve 20. století.)" a pro 5. ročník "Zastavený čas. Příběh fotografie." Záštitu nad 6. ročníkem přijala Asociace krajů České republiky, s ohledem na probíhající širší veřejnou diskusi k problematice třetího odboje organizátoři zvolili téma "Pamětní místa na komunistický režim". Sedmý ročník byl vyhlášen v březnu 2013 na téma I místo má svou paměť - Po stopách historie mého regionu". Přihlásila se téměř stovka soutěžících, padesát tři z nich nakonec v termínu odevzdalo soutěžní práci, která splňovala podmínky uvedené v pravidlech. Osmý až desátý ročník byly vyhlášeny na téma „Příběh fotografie - Paměť a dějiny před i za objektivem“, studentské práce XI. ročníku mezinárodní soutěže EUSTORY „Místo, osobnost či událost, které utvářely historii.“ zkoumaly historická místa, osobnosti nebo děje moderních dějin (19. a 20. století). Nejlepší práce předešlých ročníků si můžete prohlédnout na webu Eustory.
Národní muzeum vyhlásilo soutěž pro žáky 2. stupně ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií a pro studenty SŠ a gymnázií, navazující na sérii interaktivních komiksů projektu Dotkni se 20. století!, v níž se mohou stát žáci a studenti tvůrci vlastních obrazových vyprávění. Téma komiksu muselo být inspirováno jedním z předložených citátů, podkladem příběhu se poté mohla stát např. rodinná historie, dějiny rodného města či jeho okolí, vyprávění pamětníků atd.
Výsledky soutěže najdete na webových stránkách projektu www.dvacatestoleti.eu.
Od roku 1991 se každoročně konají setkání českých a slovenských historiků v podobě vědeckých seminářů pro vyučující dějepisu, na seminářích zaměřených na moderní české a slovenské dějiny vystupují špičkoví čeští a slovenští historikové. Hlavním organizátorem těchto seminářů je Katedra historie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci, na obsah má podstatný vliv Česko-slovenská komise historiků. Vzdělávací nadace Jana Husa se od roku 2008 nadace stává spolupořadatelem této jedinečné iniciativy.
Informace viz www.vnjh.cz/seminar-pro-ucitele-dejepisu.
Dovolujeme si Vás seznámit s novým projektem.
Společnost HistoryPark s.r.o vznikla po pětiletých přípravách v roce 2014. Založili ji absolventi oboru archeologie jako soukromou, státem ani evropskými fondy nedotovanou společnost. Naším ambiciózním cílem je nejenom prezentovat informace o naší minulosti, ale především ukázat fascinující způsoby jejich získávání. Náš tým tvoří skupina zkušených archeologů s mnohaletou praxí při archeologických výzkumech v ČR i v zahraničí. Své zkušenosti hodláme nadále využívat k rozvoji archeologické vědy a to především prostřednictvím nejmodernějších přístupů, přístrojů a technologií.
Více informací na webových stránkách (www.historypk.cz), případně na facebooku (www.facebook.com/HistoryPark).
Karta ITIC (International Teacher Identity Card) je uznávaná UNESCO jako jediný mezinárodní identifikační průkaz učitele a je platná ve 124 zemích světa. Držitelům karta nabízí tisíce slev u nás doma i v zahraničí. Jsou to například slevy v oblasti cestování (levné a podmínkami flexibilní letenky, autobusové jízdenky, výhodné roční pojištění, ubytování), slevy v obchodech, restauracích, sportovních centrech, zlevněné vstupné do muzeí, hradů, zámků, divadel atd. Kartu mohou získat pedagogové škol od vysokých až po mateřské, dokonce i lektoři domů dětí a mládeže, s úvazkem alespoň 15 h týdně a smlouvou alespoň na jeden rok, platnost karty je od 1.9. do 31.12 následujícího roku, její cena je 300,- Kč (čipový průkaz ITIC jako průkaz školy za zvýhodněnou cenu). Oficiální informační zdroj: ISIC.cz, seznam prodejních míst: isic.cz - seznam prodejnich mist, objednávka on-line: online.alive.cz