Villa Nova Uhřínov


VILLA NOVA Sdružení Villa Nova Uhřínov - středisko experimentální archeologie buduje na ploše sedmi hektarů archeologický skanzen historicky situovaný do 13.- 14. století. Zatím zde stojí dvě zemnice, hospodářské objekty, hrnčířský okrsek, kolomazná a chlebová pec. Experimentálně se na pozemku od roku 1999 chovají hospodářská zvířata a na pokusných políčkách se pěstují dobové plodiny středověkým způsobem.

Kromě vědeckých účelů je skanzen využíván pro školní i mimoškolní archeologickou výuku, děti mají možnost seznámit se formou přednášek a ukázek se středověkým způsobem hospodaření a se základy experimentální archeologie.


Již sedm let středisko pořádá po celé léto dětské vzdělávací tábory, kde si děti v praxi vyzkouší například přípravu středověkých pokrmů, výrobu tkanin, zpracování kůže a kostí, práci na hrnčířském kruhu, vypalování keramiky, stavbu objektů a pod. Seznámí se s tehdejšími plodinami a léčivými bylinami, přijdou do kontaktu i s drobnými hospodářskými zvířaty.
Délka pobytů je jeden nebo dva týdny, určeny jsou pro děti do 16 let (i rodiče s malými dětmi do 3 let !), ubytování na základně Villa Nova Uhřínov (na úrovni turistické ubytovny - postele a teplá voda) nebo ve stanech v areálu skanzenu, ceny jsou rozumné a dostupné (cca 170,- Kč/den, mladší děti ještě méně).
Pro tento rok platila uzávěrka přihlášek do 20.6.2000.


Kontaktní adresa: Uhřínov p. Deštnou 15, 516 01 Rychnov n.Kněžnou, tel. 0602/936946.


Ze stránek ASUD:
Villa Nova Uhřínov - do Orlických hor zve Bohumír Dragoun
Návštěva, která stojí za to - Ivana Fantová, ZŠ TGM Náchod

back