Zpráva o nové aktivitě sdružení PANT

Dovolujeme si Vás informovat, že jsme zahájili vlastní nakladatelskou činnost a otevíráme specializovaný knižní e-shop. Rozhodli jsme se nabídnout Vám knihy, které jsou pro orientaci v moderních dějinách zásadním a inspirativním zdrojem informací. Naši nakladatelskou aktivitu zahajujeme knihou slavné americké historičky Anne Applebaumové „Mezi Východem a Západem“.

Využíváte informace a materiály na portálu Moderní dějiny.cz? Jsou pro Vás užitečné? Účastníte se soutěží portálu? Byla pro Vás přínosná některá z akcí (konferencí, seminářů, výstav...) sdružení PANT? Myslíte si, že naše aktivity mají smysl? Ani Občanské sdružení PANT, ani portál Moderní dějiny nejsou napojeny na stálý příjem státních financí nebo na bohatého donátora. Jsme nezisková občanská iniciativa několika učitelů a odborníků! Jste ochotni nám pomoci a zároveň něco získat?

Pokud si každý uživatel portálu Moderní dějiny.cz od nás ročně koupí aspoň dvě knihy, budeme schopni i nadále zdarma poskytovat veškerou nabídku a vytvářet další materiály pro výuku bez ohledu na pomoc státu!

Vedle edice Moderní dějiny jsme právě spustili ostrou verzi specializovaného knižního e-shopu. Zatím jsou v nabídce dvě knihy slavné autorky Anne Applebaumové, držitelky Pulitzerovy ceny za knihu Gulag. Jde o první knihu z edice Moderních dějin „Mezi Východem a Západem“ a knihu z nakladatelství Beta-Dobrovský/Ševčík „Železná opona“. Během krátké doby budou samozřejmě přibývat další tituly z nabídky různých nakladatelství.

Naším záměrem je nejen vydávat vlastní tituly, ale v nabídce titulů na našem knižním e-shopu garantovat nejvyšší kvalitu. Každá ze zařazených knih bude splňovat zásadní kritérium – půjde o titul s tématem moderních dějin, který patří nejen do každé školní knihovny, ale samozřejmě i do soukromé knihovny všech, kteří se o dějiny vážně zajímají.

Věříme, že Vás naše nabídka i smysl této nové aktivity zaujme a budete našimi tituly pravidelně doplňovat knihovny své i knihovny „svých“ škol.

Knihy si můžete nechat poslat, ale snažíme se vytvořit i výdejní místa. Nyní je jedno v Ostravě, další připravujeme v Praze a budeme rádi za další nabídky míst či tipy.

O knihách se můžete dozvědět více na čtení a besedách s překladatelkou Petruškou Šustrovou. Připravili jsme pro vás tato setkání:


Představení knih:

Kniha „Mezi Východem a Západem“ má formu reportáže z cest Anne Applebaumové po rozpadajícím se Sovětském svazu od Kaliningradu po Oděsu. Najdeme v ní však řadu hutných historických vhledů, týkajících se míst, kde právě pobývá, a dějin národů, mezi jejichž příslušníky se právě pohybuje. Kniha poprvé vyšla v roce 1994, ale například v Británii se právě nyní rozhodli vydat ji znovu. Je totiž neuvěřitelně aktuální a dopovídá mnohé k úvahám o tom, jak se utvářely a jak se reflektovaly národy někdejšího Sovětského svazu v době, kdy se toto impérium rozpadalo. Kniha navíc poskytuje řadu námětů k úvahám o nacionalismu a jeho kořenech. Z textu je patrné, jak je nacionalismus mnohdy stavěn na pochybných základech legend, mýtů či špatně pochopených polopravd. Čtenář se dozvídá to podstatné o dějinách zemí, o nichž toho většinou v Česku zrovna moc nevíme, ačkoliv nás v minulosti významně ovlivnily a dodnes ovlivňují.

Kniha „Železná opona. Podrobení východní Evropy 1944–1956“ je novým dílem Anne Applebaumové, které přehledně popisuje vznik komunistických režimů a do detailu líčí každodenní život za železnou oponou. Po skončení druhé světové války došlo k novému politickému i faktickému rozdělení evropského kontinentu. Hlavním strůjcem změn byl Sovětský svaz, pod jehož důslednou kontrolou se postupně ocitla velká část východní a střední Evropy. Stalin a jeho tajná policie se všemi prostředky snažili přetransformovat tucet rozdílných zemí do jednotného politického a ideologického systému – komunismu. Kniha právě vychází v nakladatelství Beta-Dobrovský, Ševčík, Praha-Plzeň.

Obě knihy jsou výrazným doplněním informací o prostoru, který leží na východ od nás a který měl, má a jednoznačně bude mít významný vliv na situaci celé Evropy a pochopitelně také naší země.

Náš e-shop můžete navštívit na adrese www.eshop-moderni-dejiny.cz.

KOUPÍ KNIHY NA NAŠEM E-SHOPU PODPOŘÍTE ČINNOST PANTU A PORTÁLU MODERNÍ DĚJINY.CZ. DĚKUJEME ZA VAŠI PODPORU.

back