Dobrý den,
Jmenuji se Adéla Douchová a na Tiskovém odboru Kanceláře prezidenta republiky mám na starosti kulturní akce, pořádané Správou Pražského hradu. Dovoluji si Vás upozornit na nový projekt v rámci Obrazárny Pražského hradu. Jedná se o cyklus odborných přednášek k vybraným uměleckým dílům ze sbírek obrazárny. Domnívám se, že tento program zaslouží také pozornost učitelů dějepisu, dějin umění a výtvarné výchovy. Proto zasílám bližší informace o projektu i o jednotlivých přednáškách z cyklu.
Dále pro pedagogy chystá Správa Pražského hradu na 23. únor 2005 v Míčovně na Pražském hradě seminář, který se vztahuje k dětskému programu stálé expozice Příběh Pražského hradu.
Děkuji za pozornost, kterou věnujete této zprávě a přeji mnoho úspěchu v roce 2005.
S dotazy a připomínkami se prosím obracejte na uvedenou adresu či telefon:
Ve sbírkách Obrazárny jsou zastoupena díla slavných evropských renesančních a barokních malířů, která jsou uspořádaná podle jednotlivých regionálních škol. K vrcholným ukázkám patří malby Tiziana, Tintoretta, Rubense, Hanse von Achen, Sprangera, Veronese, Cranacha, Holbeina a dalších. České umění zastupují díla umělců barokní doby - Kupeckého a Brandla.
II. nádvoří, denně od 10 do 18 hodin
Základní vstupné: 100,- Kč, snížené: 50,- Kč, rodinné: 150,- Kč, školy: 200,- Kč
Volný vstup: děti do 6 let, držitelé ZTTP, důchodci každé první pondělí v měsíci
Průvodcovská služba: Informační středisko Pražského hradu, III. nádvoří, tel. 224 373 368
21.1. - 13.3. 2005
Znovuzrození obrazu. Johann Franz Ermels (1641-1693)
Obraz Antická krajina z majetku Uměleckých sbírek Pražského hradu prošel nedávno technologicky velmi náročným a v postupu zcela unikátním procesem restaurování. Celý proces opravy, který je vzorovou ukázkou nového způsobu restaurování starých obrazů a zachycený v restaurátorské dokumentaci, bude zpřístupněn společně s tímto dílem.
Přednáška: Využití nových technologií při restaurování obrazu Antická krajina
dr. František Makeš, akad.mal. Martin Martan, Obrazárna Pražského hradu.
24.1. 2005, 17:00 hodin
25.3.-22.5. 2005
Příběh originálu a kopie. Domenico Fetti (1588-1623) a Christian Schröder (1655-1703)
Christian Schröder, dvorní malíř a správce obrazárny, zhotovil řadu kopií k obrazům hradní obrazárny. Na jedné z kopií objevené v soukromém majetku je zaznamenána původní podoba Fettiho obrazu Kristus na hoře olivetské včetně dnes chybějící části. Obě díla budou vystavena spolu s instruktivní ukázkou přenesení kompozice na čisté plátno.
Přednáška: (termín bude upřesněn)
3. 6.-21. 8. 2005
Benátská kresba v českých sbírkách
Sběratelství italského umění má v českých zemích svůj původ již v rudolfínských sbírkách. Z pražské "kunstkomory" pochází kresba sv. Rodiny, která je dnes uložena v grafické sbírce Moravské galerie v Brně. Císařův zájem o italskou kresbu inspiroval další sběratele - např. olomouckého biskupa Karla Liechtenstein-Castelcorna, k významným patřila také sbírka Arnolda Skutezkého. Komorní výstava představí vybraná díla benátské kresby 16.-18. století z českých, moravských a slezských sbírek.
Přednáška: (termín bude upřesněn)
2. 9.- 6.11. 2005
Motiv závoje a plátna v obrazech Madony s dítětem
Nenápadný motiv, který považujeme za samozřejmou součást těchto zobrazení, má dlouhou a pozoruhodnou historii, jejíž počátky jsou svázány s úctou k relikviím. Ikonografické a symbolické proměny motivu v obrazech Joos van Cleve, Bonifazia Veronese, doplněné o další ukázky budou tématem, kterému bude věnována bližší pozornost.
Přednáška: (termín bude upřesněn)
18. 11. 2005 - 8. 1. 2006
"Klam oka" - malíři zátiší "trompe l´oeil"
Malby, jejichž záměrem bylo vytvořit optický klam - věrohodně simulovat realitu, byly přitažlivým námětem už od starověku. Malby zátiší, v nichž symbolika zobrazených věcí často skrývala hlubší poselství se staly oblíbeným námětem zejména v 60. letech 17. století v holandském a flámském malířství. Jejich rozdílné pojetí bude konfrontováno na obrazech Samuela van Hoogstraten a rodiny Grysbrechtsů.
Přednáška: (termín bude upřesněn)