New Board in ASUD ASUD, the History Teachers Association of Czech Republic, has recently reformed the Board of the Association. Ms. Helena Mandelová after many years of running the Association has now given her place to Mr. Pavel Martinovský, who is now the current President, and she will still be very active within the HTA as the Secretary. ASUD is delighted to present the new website of the Association with interesting information about the developments within the HTA and the
Czech Republic in the field of History Education. For more information, please visit the EUROCLIO Website.
se konala v říjnu 2009 ve slovinském Brdo. Byly jsme tam pozvány 2 z České republiky - Martina Kalčíková a Eva Zajícová. Martina jako zapálený jedinec prezentovala svoji několikaletou práci v oblasti holocaustu. A s velikým úspěchem. Kromě zajímavých přednášek - například přednáška Jose Pirjevce o dějinách Jugoslávie, která krok za krokem ukazovala etnické a náboženské kořeny nenávisti, jež vyústila až k válečným střetům v poválečné době - a workshopů tam byla i teoretická doporučení, jak pracovat s orální historií, jak pracovat s pamětníky.
Protože dnešní dějepis není "jen" o válkách, bitvách, střetech a datech. Události probírané přes konkrétní příběhy určitých lidí dokáží více zasáhnout. Proto do slovinského Brdo byli pozváni kromě evropských učitelů, historiků, metodiků apod. i pamětníci, jejichž vzpomínky dodají emocionální hodnotu. Pamětníci byli neskutečně vitální, nejenže přednášeli, ale i průvodcovali na místě pracovního tábora ze 2. sv. války (kde byla i připomínka českých účastníků) a v budově věznice ( co na to naše kauza s věznicí v Uherském Hradišti?).
Jestliže historické vzdělávání neklade otázky jen do minulosti, ale i do budoucnosti, je dobře, že hlavní postavení v dějinách se vrací člověku s jeho radostmi a trápením.
Po mnoha letech příprav a prosazování se, po několika neúspěšných pokusech s mezinárodním projektem, jsme se dočkali. I nám byla nabídnuta účast na mezinárodním projektu, který má mapovat středoevropský dějepis. Na jaře jsme vám, našim členům, poslali nabídku, která se ale týkala hlavně příhraničních škol. Kolegyně Hůlková navázala kontakt s organizátory a zahájila práci se svými studenty a s 9dalšími kolegy ze zahraničí ( Polsko, Německo, Slovensko, Maďarsko).
Jak se měnily hranice po druhé světové válce a co to přineslo jejich obyvatelům. Učit se velkou středoevropskou historii pomocí malých místních historií, sbírat vzpomínky, rodinné příběhy je způsob, jak dějiny přiblížit a polidštit. Jestliže v závěru budou zpracovány i doprovodné výukové materiály a metodická doporučení k tomu, jak podobně propojit minulost s přítomností, máme se nač těšit.
17. konference Euroclia bude letos po 15 letech zpět v Nizozemí. Na konci dubna se do Nijmegen ( nedaleko hranic s Německem) sjede na 150 účastníků z Evropy i USA. Krok za krokem budou procházet nizozemskou historii a její vztah k evropské a celosvětové. Každá země má svá velká historická období, která zasahovala za hranice...kde byly tyto hranice, jak je dnes překročit a být všude doma, ovšem se správným vlasteneckým přístupem hlavně k té své historii... to má být základem seminářů a workshopů.
Za ASUD jsme podali k NAEP 3 žádosti o účast. Kolegyně Kalčíková dostala velmi rychlou negativní odpověď, my s kolegou Šmejdou ještě zrníčko naděje máme...i když tamtamy duní, že i bez nás tam naše školství zastoupeno bude...