Za začátek druhého dne jednání vystoupila Dr.Hlavatá z FF UK s velmi zajímavým příspěvkem věnovaným vietnamské komunitě u nás. Tento příspěvek lze jistě označit za jeden z klíčových a nejzajímavějších na tomto pracovním setkání. Problematice regionálních učebnic se pak věnovali prof. Beneš, doc. Kratochvíl, o práci česko - polské komise pohovořila doc. Gracová. Čas před obědem byl pak vyhrazen všeobecné diskusi a formulaci a precizaci závěrečných doporučení. Ta jsou v další části tohoto informačního listu.
Libor Šmejda, ZŠ Česká Lípa
Závěrečná doporučení ze semináře Historie a škola VII.
Kromě připravených referátů zástupců různých institucí, asociací a pracovníků MŠMT bývají na programu seminářů i diskuse k aktuální otázkám. Jsou vždy zakončeny doporučeními Pracovní skupiny a účastníků semináře pro další období. Dále uvádíme výstupy z listopadu 2009
I.
Pracovní skupina vítá stále se rozšiřující mezinárodní spolupráci české didaktiky dějepisu i samotné výuky dějepisu, realizující se prostřednictvím spolupráce mezi školami, školami a muzei, galeriemi a tzv. paměťovými institucemi vůbec. Doporučuje, aby formy a výsledky této spolupráce byly zveřejňovány.
Oceňuje, že MŠMT ČR organizačně i finančně podporuje mezinárodní projekty historického vzdělávání (Jinakost společných dějin, česko-polské a česko-německé projekty, atp).
II.
Pracovní skupina doporučuje prohloubit informovanost školského prostředí o kulturních a sociálních kontextech života asijských menšin (v současnosti především vietnamské komunity) žijících na území České republiky. Využívat k tomu zejména materiály, které by nejen přinášely základní informace, ale také reagovaly na aktuální problémy a potřeby. Vhodným informačním prostředím se tu jeví opět využití www stránek rvp.cz.
III.
Ministerstvu doporučuje podporovat takové formy dalšího vzdělávání, které integrují odborně historický, teoreticko-didaktický a prakticko-metodický aspekt historického vzdělávání.
Předpokládá se trvalá spolupráce s odbornými a vědeckými institucemi zabývajícími se historickým a společenskovědním výzkumem, a to zejména moderních a soudobých dějin (Ústav pro studium totalitních režimů, Ústav soudobých dějin AV ČR, Masarykův ústav AV ČR, atd. ).
IV.
Pracovní skupina se bude podílet na podpoře edukačního využití pořadů cyklu Historie.cs a bude se i podílet na hledání možností institucionálního zajištění takového využití. Pracovní skupina se bude podílet na výběru témat.
V.
Pracovní skupina doporučuje, aby nově vytvořené alternativní kurikulum pro dějepis, určené pro čtyřletá gymnázia a vyšší stupeň víceletých gymnázií, bylo předloženo k veřejné diskusi.
VI.
Doporučuje učitelům, aby sledovali www.msmt.cz (specifikovat), na níž jsou publikovány materiály související s činností Pracovní skupiny.
Pracovní skupina také doporučuje autorský podíl učitelů a dalších odborníků na tvorbě materiálů pro výuku na www.rvp.cz (digitální úložiště materiálů - DUM).
Telč 25. listopadu 2008