Pátá historická exkurze pořádaná ASUDem pro učitele a přátele dějepisu dne 11. 10. 2003 zamířila do jižních Čech. První zastavení byla v rázovitých vesničkách architektonicky proslulých tzv. jihočeským selským barokem nebo-li pestrobarevnými a zdobenými staveními, namnoze z 19. století, která tvoří dnes již unikátní zástavbu. Také jedna z těchto (námi navštívených) vesnic, Holašovice, byla vybrána mezi památky UNESCO. Současně jsme sledovali krajinu, jak soběslavsko-veselská, tak hlubocká Blata. Historicky vzato jsme se pohybovali v bývalém panství Rožmberků a zámek Kratochvíle byl toho důkazem. Vilém z Rožmberka si svého letního sídla mnoho neužil (cca 3 roky), zato zůstalo zachováno pro další generace, a tak i my jsme mohli obdivovat krásnou stavbu v duchu italské renesanční vily, zdobenou freskami a s bohatou štukovou výzdobou, obklopenou vodním příkopem a zasazenou do malebné krajiny. Expozici animovaného filmu jsme nenavštívili, ale mohli jsme spatřit interiér zrestaurovaného kostelíka Narození P. Marie, doprovozený odborným výkladem, a projít se v renesanční zahradě. Po cestě jsme minuli keltské oppidum Třísov, které zůstalo námi neprozkoumáno z důvodu časové tísně.
Impozantní je klášter Zlatá Koruna, kam jsme se přemístili. Současná prohlídka má co nabídnout nejenom z hlediska vývoje kláštera či klášterní architektury. Pro pedagogy jsou jistě zajímavou perličkou obrazové ukázky z klášterní školy 18. století, doprovázené dobovými exponáty, a bohatá knihovna nebo refektář zase jsou zajímavým příkladem klášterního života. Odtud - téměř symbolicky- jsme se vydali po stopách poutníků do známého místa Římova s 25 poutními zastaveními převážně v podobě kapliček. Výzdoba většiny byla bohužel vykradena, či jinak poničena. O to víc je třeba si vážit dobrovolníků, kteří tam i o víkendu pracovali na renovaci po povodni. Na závěr projížďky nádhernou jihočeskou krajinou byla ponechána technická památka, tzv. Buškův hamr u Trhových Svin. Ač také značně zasažen loňskými povodněmi, dnes již funguje naplno. Provoz hamru obstarávají nadšenci pro tuto památku z Českých Budějovic, kteří se nám cele věnovali i přes již poněkud pozdní hodinu.
Konstatovat, že se exkurze vydařila, by bylo naprosto pravdivé, ale trochu strohé. Nelze totiž opomenout zásluhu kolegy J. Kvirence, který se svou příslovečnou pečlivostí vše zajistil, připravil a doprovodil slovem i "obrazem", tj. opět velmi pěkným itinerářem. Příroda se nám pak postarala o rozmarný podzimní den, který jsme začínali v dešti, a končili v záři zapadajícího slunce.
Tradiční setkání učitelů dějepisu, členů a příznivců ASUD, proběhlo za velké účasti v přednáškové síni Národního muzea 8. listopadu 2003. Organizace celého dne byla připravena na předcházejících výborových schůzích a zajištěna prací a účastí členů výboru.
S úsměvem vítaly účastníky semináře v místnosti před sálem Jana Doušová, Ilona Pařízková a Milena Sedlmayerová. Plné ruce práce měly Eva Gladkovová a Eva Zajícová s administrativními pracemi, vybíráním členských příspěvků a s platbou za seminář. Pravidelně se tvoří u těchto stolů fronty. Vina není na našich "úřednicích", ale na pracnosti s vyplňováním dokladů.
Zahájení semináře, seznámení s programem a průvodním slovem celého dopoledne se opět se šarmem a vtipem ujal a zhostil Jan Kvirenc. Silný hlas a značná razance projevu donutí okamžitě k pozornosti celé publikum. Za předsednický stůl si sedla i zástupkyně MŠMT Mgr. Naďa Holická; překvapení byli účastníci a také členové výboru, neboť nebyla oficiálním hostem semináře. Vystoupení paní Holické se nesetkalo u publika s vlídným přijetím. Časově rozsáhlý příspěvek nebyl součástí programu a obsahově nezaujal. Účastníci byli zaskočeni i formou vystoupení, která se velmi odlišovala od jejích předchozích projevů.
Diskuse učitelů dějepisu se soustředila na problém, který je v současné době aktuální, na postavení dějepisu ve výuce na základních a středních školách a na RVP. Několik učitelů ve svém vystoupení jasně formulovalo a věcně argumentovalo a za souhlasu ostatních vyjadřovalo důvěru výboru ASUD v jednáních s MŠMT a dalšími institucemi, např. VÚP. S překvapením a úžasem vyslechli učitelé vystoupení kolegyně Ivy Červenkové, která ve svém dlouhém, nepřipraveném a nesrozumitelném příspěvku hájila současnou podobu i realizaci RVP. Při hlasování o důvěře pro výbor ASUD byl jediný hlas proti; výbor má tedy od svých členů mandát k tomu, aby i nadále prosazoval závěry usnesení plenární schůze z dubna 2003, názory přednesené a závěry přijaté na tomto jednání.
K odborné náplni semináře: Podle ohlasu v anketě účastníků semináře se i tentokrát podařilo vybrat dobrá témata a výborné přednášející. Profesor Petr Čornej barvitě líčil a srozumitelně objasnil problémy poděbradské doby vyúsťující do vlády Jagellonců. Pozoruhodná byla přednáška o dekolonizaci Doc.Dr. Jana Klímy. Na základě vlastní zkušenosti hovořil o situaci v portugalských koloniích, specifickém průběhu kolonizace i dekolonizace na území Afriky. V médiích se dovídáme o bojích a nestabilitě ve státech, které se konečně dočkaly "svobody". Nyní jsme slyšeli z úst člověka, který v zemích bývalé portugalské říše v Africe pobýval, jaký je život obyčejných lidí v současnosti. Zajímavé byly i promítané fotografie s komentářem. Zájemci o tuto problematiku si mohou přečíst práci Jana Klímy Dekolonizace portugalské koloniální říše, rozhodně nebudou zklamáni.
Odpolední část semináře byla věnována kultuře. Spolupráce Uměleckoprůmyslového muzea s učiteli dějepisu a s členy ASUD je dlouhodobě velmi dobrá. Pracovníci muzea nás zvou na komentované prohlídky nových expozic, takže jsme vždy v předstihu o jejich aktivitách informováni. Proto byla pro učitele z celé republiky vybrána právě tato kulturní instituce. Několik pracovnic muzea se věnovalo malým skupinám učitelů. Mohli jsme si v klidu vyslechnout zasvěcený výklad a dobře prohlédnout všechny nabídnuté exponáty. Je příjemné poslouchat lidi, kteří mají svou práci rádi a jsou skutečnými odborníky.
Zpracované dotazníky a anketní odpovědi jsou k dispozici v tomto čísle Informačního listu. Na zpracování se podílely Jana Doušová a Milena Sedlmayerová.